Życiowo

6 porad jak przetrwać święta

Wszędzie wokół słychać Last Christmas, ludzie w pośpiechu i tłumie biegną gdzieś, żeby na ostatnią chwilę kupić ostatanie prezenty, a w każdej galerii handlowej stoi już ogromna choinka, wiszą ozdobne bombki a wynajęty Mikołaj zaprasza dzieci do swojej chatki. Mama z babcią już od tygodnia gotują tysiące potraw, bo przecież może przypadkiem zabraknąć jedzenia i co wtedy?! Już wiemy, co to wszystko oznacza. Odczuwamy radość i niepokój jednocześnie.

Zbliża się Boże Narodzenie. Jak przetrwać te święta?

Myślę, że każdy zna osobę, która od pierwszego grudnia jak skowronek radośnie odlicza dni, śpiewa świąteczne piosenki i wypatruje pierwszego śniegu. Każdy też zna jakiegoś Scrooge’a, który narzeka, że znowu trzeba wydać na prezenty, że wszędzie tłumy i korki, a i ciotka, której nie może znieść przyjeżdża a i jeszcze po co tyle jedzenia, potem będzie jadł przez dwa tygodnie to samo. To zabawne dwa skrajne przypadki, jednak myślę,
że większość ludzi jest gdzieś po środku. Święta to magicznyczas i trzeba po prostu go docenić i cieszyć się nim.

Cieszę się, tylko tak… W środku?

Istnieje jednak wyjątkowy przypadek, jakim są introwertycy. Mają oni szczególnie trudny orzech do zgryzienia, bo jest to dla nich jednocześnie radosny i męczący czas. My, introwertycy, wbrew pozorom bardzo cenimy chwile spędzane z rodziną. Potrzebujemy pobyć wśród tego wybranego grona bliskich osób, które się o nas troszczą i dobrze nas znają. Jednak problem zaczyna się, kiedy zjeżdża się cała rodzina, robi się hałas, wszyscy na raz o czymś rozmawiają, a starsze panie będące podobno Twoimi ciociami cmokają Cię mocno czerwoną szminką. Przy stole, po obgadaniu wszystkich ślubów, rozwodów i polityki, zaczynają się pytania do Ciebie: to jak tam Twój kawaler, jak Ci idzie w szkole, kiedy będziesz awansować, a ślub to kiedy planujesz, w jakim wieku chcesz mieć dzieci i inne tego typu, które sprawiają, że Twoje oczy przybierają rozmiar pięciozłotówek.

Bycie w centrum uwagi i spowiadanie się z życia jest dosyć stresujące. Mnóstwo bodźców może przytłoczyć, a niekiedy nasz wyraz twarzy zaczyna tp odzwierciedlać, może odstraszać albo zasugerować niezadowolenie. Rola gospodyni domu jest zawsze bardzo trudnym wyzwaniem, a Pani Introwertyk może mieć dodatkowy problem ze stałą presją i byciem aktywnym oraz stale napływającymi nowymi „zleceniami”. Wizja zrobienia dobrego wrażenia u rodziny partnera również wywołuje ciarki, kiedy nie jest się zbytnio rozmownym albo, co gorsza, nie jest się „wszystkojadkiem”. Dla mnie jeszcze jednym krytycznym momentem jest dzielenie się opłatkiem. To ważny moment pewnej intymności, jednak zawsze mnie stresuje.

Dla tych, którym raczej trudno przebrnąć przez święta,
mam 6 rad – pomocników:

  1. Przygotuj się mentalnie. Przypomnij sobie, jak to zawsze wygląda, na co możesz się nastawić. Wujkowie po alkoholu, stałe namawianie cioci: no spróbuj jeszcze tamtej sałatki, dużo rozmów i dużo pytań.
    Nastaw się pozytywnie, a Twoje podejście będzie lepsze.
  2. Bądź pomocna w kuchni. Może ktoś chce herbatki? Coś pozmywasz, pokroisz warzywa do sałatki, dzięki czemu będziesz miała okazję wyjść na chwilę ochłonąć.
  3. Idź się przejść. Świąteczne przejedzenie bywa męczące. Powiedz babci, że nie zmieścisz kolejnego kawałka ciasta, więc idziesz na mały spacer albo wyprowadź psa, jeśli akurat będzie jakiś.
  4. Pobaw się z młodszym kuzynostwem, może ułożycie jakieś puzzle razem?
  5. Wieczorem postaraj się oddalić na chwilę, może uda Ci się przytulić do bliskiej osoby i razem obejrzeć Kevina?
  6. Po prostu wyluzuj, wypij sobie duży kieliszek wina i ciesz się pysznymi potrawami. W moim przypadku działa też kawa, trochę mnie „rozgaduje”.

Postarajmy się być wdzięczni i radośni, aby pokazać, jak ważny jest dla nas wysiłek bliskich i że cieszymy się, że możemy z nimi być. Bądźmy mili i po prostu doceńmy ten czas.

kawa w święta

Macie jeszcze jakieś swoje sprawdzone sposoby?
Koniecznie napiszcie w komentarzach!

Wesołych Świąt, pełnych brzuszków i bogatych Mikołajów!

Bella

Ocena
Oceń ten artykuł!
Dziękuję 🙂

One Comment

Leave a Reply