7 rzeczy typowych dla introwertyków
Życiowo

7 rzeczy typowych dla introwertyków

Obecna sytuacja na świecie zmusza miliony ludzi na świecie do pozostania w domu, czy tego chcą, czy nie. Wytyczne odnośnie koronawirusa skłaniają nas do spędzania całych dni w swoich czterech ścianach i jak to w każdej sytuacji, dzieli to społeczeństwo na osoby zadowolone z tego faktu i te nie mogące go znieść. Z pewnością nikt nie lubi być odgórnie ograniczany w wyjściu z mieszkania, jednak introwertycy bez wątpienia należą do osób, które doceniają czas dany na spędzenie go w spokoju, ze samym sobą i swoimi myślami, pod kocem i z książką. Często możesz zauważyć, że różnisz się w preferencjach spędzania czasu od ekstrawertycznego otoczenia. Jakich jest 7 rzeczy typowych dla introwertyków?

1. Deszczowy dzień pod kocem w domu mile widziany

Dużo osób narzeka, kiedy widzi deszczową aurę za oknem. Przyznam, że też nie jest to moja ulubiona pogoda, zwłaszcza jeśli muszę gdzieś wyjść. Jednak w padającym deszczu jest coś magicznego, uspokajającego i skłaniającego do rozmyślań. W deszczowy dzień jakoś przyjemniej się siedzi pod kocem z kubkiem kawy i ulubioną książką myśląc, że wszechświat właśnie chciał, żebyśmy dzisiaj posiedzieli w domu i odpoczęli.

7 rzeczy typowych dla introwertyków

2. Ładowanie baterii w samotności

Istnieje ogromna różnica między byciem samemu a samotnością. Możesz być samotny w grupie ludzi. Ja lubię być sama. Lubię jeść sama. Wracam wieczorem do domu i po prostu oglądam film lub spędzam czas z moim psem. Muszę się wysilić i naprawdę powiedzieć, o Boże, muszę zobaczyć się z przyjaciółmi, ponieważ sama jestem zbyt zadowolona ”.
~ Drew Barrymore

Jest zasadnicza różnica między byciem samemu a byciem samotnym. Nie trzeba być aspołecznym czy niesympatycznym, żeby lubić spędzać czas samemu, wręcz przeciwnie – sztuka spędzania czasu we „własnym towarzystwie” to wartościowa cecha.

Wiele osób boi się samotności i bycia choć chwilę sam na sam ze swoimi myślami, dlatego uciekają w związki – jakiekolwiek. Umiejętność radości z bycia samemu i organizowania sobie czasu jest wyjątkowo cenna i powinien ją docenić każdy introwertyk.

Specyfika czerpania energii u ekstrawertyków i introwertyków jest prosta i dokładnie przeciwstawna: ekstrawertycy czerpią ją z otoczenia, rozmów i przebywania wśród ludzi, a introwertycy odpoczywają podczas przebywania w samotności, w ciszy lub przy ulubionej muzyce. Chwila samemu ze sobą może poprawić humor introwertyka, a stwierdzenie „męczy mnie przebywanie z ludźmi” nie jest złośliwe, a wynika z typu osobowości.

Kiedy naładujesz baterie, sam ponownie poczujesz potrzebę kontaktu z innymi. Często otoczenie może nie rozumieć tej potrzeby i myśleć, że się izolujesz. Wcześniejsze wyjście z imprezy nie musi być dziwne – jeśli czujesz, że Twoje pokłady energii się skończyły, nie zmuszaj się do pozostania – znajomi zobaczą, że i tak nie bawisz się dobrze.

7 rzeczy typowych dla introwertyków

3. Unikanie „small talk”

Nie wiem jak Wy, ale ja nie znoszę „small talk”. W Polsce nie jest może jeszcze tak popularny jak w USA, gdzie nieznajoma osoba zagaduje Cię bez konkretnego powodu. Rozmowa o niczym to strata energii i wielu introwertyków czuje się niekomfortowo przy konieczności odbycia takiej pogawędki. Często, aby uniknąć kolejnej rozmowy o pogodzie, introwertyk może ominąć sąsiada, w danym momencie nie odebrać telefonu albo idąc ulicą i zauważając niezbyt lubianego znajomego, zmienić kierunek.

Kiedyś myślałam, że z jakiegoś powodu tylko ja tak mam i źle się z tym czułam. Na ratunek przyszedł mi jednak Reżyser Życia, który prowadzi kanał na YouTube, w humorystyczny sposób przedstawiając takie właśnie sytuacje z życia introwertyka. Jeśli jeszcze nie widzieliście, polecam!

4. Częste przemyślenia i pytania życiowe

Czas wolny to moment, w którym możemy wcisnąć „stop” i sprawdzić, jak się czujemy z naszym życiem. Czy jesteśmy zadowoleni z naszej obecnej sytuacji? Mamy plan i dążymy do swoich celów czy może wcisnęliśmy przycisk autopilota i żyjemy według starej rutyny? Przemyślenia na temat świata i siebie samego przydadzą się każdemu, spróbuj co jakiś czas przestać zagłuszać się otaczającymi nas rozpraszaczami i zapytaj siebie, jak się czujesz. Niektórzy wykorzystują medytację, inni pracują nad „mindfulness„, jednak może to być zwyczajne przemyślenie swoich przeżyć i dokonań. Zadaj sobie w tym celu kilka przykładowych pytań:

  • Czy osiągnąłeś wyznaczone cele? Czy w ogóle jest coś, do czego dążysz?
  • Czy jestem zadowolony ze swojego życia? Czy jest coś, co mogę zmienić, żeby być zadowolonym?
  • Czy jestem z siebie dumny?
  • Czy panuję nad swoim losem i dokonuję zmian, kiedy coś mi nie odpowiada?
  • Za co jestem wdzięczny?
  • Czy jestem dobrym partnerem/ rodzicem/ pracownikiem/ człowiekiem?

5. Indywidualność i niezależność

Cechy te nie są z pewnością wyłącznością dla introwertyków, jednak są bardzo dla nich charakterystyczne. Introwertycy to z reguły wyjątkowo indywidualne jednostki, które cenią niezależność i niechętnie proszą o pomoc. Obierają swoje cele i dążą do nich w zaciszu domowego zakątka, nie chwaląc się, póki nie uzyskają zadowalających efektów. Można się pokusić nawet o porównanie introwertyków do kotów – lubią chadzać swoimi ścieżkami 🙂

6. Małomówność i bycie obserwatorem

Każdy, kto jest introwertykiem lub zna taką osobę z pewnością zauważył, że z reguły rzadko udziela się ona w grupowych dyskusjach, jest małomówna i uczestniczy jedynie w formie obserwatora. Nie zrozumcie mnie źle – nie jest to ani nadzór, ani ocenianie uczestniczących tam osób – introwertyk zwyczajnie woli skupiać się na słuchaniu i detalach. Introwertycy potrzebują czasu, zanim przystąpią do działania, każdą decyzję poprzedza batalia myśli. Niejednokrotnie mogą zaskoczyć zapamiętaniem lub zauważeniem szczegółów, na które inni nie zwrócili nawet uwagi.

7. Wrażliwość, ostrożność, nieśmiałość

Poznając introwertyka, często możemy niestety go nie polubić. A to przykre, bo introwertycy to osoby, które są ostrożne w kontaktach z nieznajomymi i potrzebują czasu, żeby się otworzyć. Większość ludzi już podczas pierwszych pięciu sekund wyrabia sobie pewną opinię na temat drugiej osoby, co w tym przypadku może być dosyć krzywdzące.

Introwertycy w nowym towarzystwie często czują się niepewnie, starając się dorównać przebywającym wokół ekstrawertykom. Przekonanie, że bycie cichym i wycofanym jest złe jest zakotwiczone w umysłach społeczeństwa, przez co introwertyk jest bardziej nieśmiały i niepewny siebie.

W rzeczywistości ani introwertyzm, ani ekstrawertyzm nie jest lepszy – są to cechy osobowości jednakowo potrzebne w świecie. Im szybciej zaakceptujemy to, jacy jesteśmy i przestaniemy próbować spełniać oczekiwania innych, tym prędzej pomożemy sobie i wzmocnimy swoje poczucie wartości oraz wiarę w siebie.

7 rzeczy typowych dla introwertyków

Jakie jeszcze rzeczy typowe dla introwertyków dostrzegacie? Może są cechy, które chcielibyście tu dodać? Koniecznie napiszcie w komentarzach!

Ocena
Oceń ten artykuł!
Dziękuję 🙂

Leave a Reply